2020.gada notikumu apkopojums jaunatnes jomā Viesītes novadā

2020. gads neapšaubāmi ir bijis izaicinājumu, neierastu notikumu un pavērsienu pilns gads. Tāpat kā visā valstī, arī Viesītes novadā ierobežojumi ieviesa savas pārmaiņas, bet, neskatoties uz 2020. gada mestajiem izaicinājumiem, Viesītes novada Jaunatnes iniciatīvu centram aizvadītais gads ir bijis dažādu jauninājumu pilns.

Par Viesītes novada Jaunatnes iniciatīvu centra aizvadītā gada spilgtāko notikumu kļuva Viesītes Jaunatnes iniciatīvu centra  telpu vienkāršota atjaunošana LEADER programmas projekta “Viesītes Jaunatnes iniciatīvu centra pieejamības uzlabošana” ietvaros. Visas vasaras garumā jauniešu centrā darbojās būvnieki, kuri nomainīja grīdas segumu, pārkrāsoja sienas un izveidoja  jauniešu telpu jeb “ideju kasti”. Centriņa jaunās telpas tika atklātas septembra beigās – laikā, kad ierobežojumi atļāva pasākumu organizēt klātienē. Viesītes Jaunatnes iniciatīva centra telpu “atsvaidzināšana” un inovācijas – ideju kastes izveide, bija svarīgs notikums. Telpu atjaunošana ļauj bērniem un jauniešiem savu brīvo laiku pavadīt mājīgās un gaišās telpās. Savukārt, ideju kaste – telpa, kuras galvenais elements ir tāfeles siena, dod vietu jauniešiem radīt arvien jaunas idejas, noturēt sanāksmes un dažādas citas aktivitātes. Pirms stingrākas ierobežojumu ieviešanas, Viesītes novada jauniešu dome jaunajās telpās paspēja noorganizēt Kino vakaru. Ar nožēlu jāatzīst, ka sakarā ar novembrī ieviestajiem stingrākiem ierobežojumiem, vairākas Viesītes novada jauniešu idejas, kā arī Jaunatnes iniciatīvu centra sienas apgleznošanas konkursu nevarēja īstenot, tomēr priekšā ir Jaunais 2021.gads, kurā cerams visas iecerētās idejas varēs īstenot.

Lai arī 2021.gads ir vēl tikai sācies, tomēr viens ir skaidrs, arī šis gads būs pārmaiņu gads. Latvijā pēc 2021.gada pašvaldību vēlēšanām būs 42 pašvaldības līdzšinējo 119 vietējo pašvaldību vietā, kas nozīmē pārmaiņas arī Viesītes novadā. Ar mērķi uzsākt ilgtermiņa starpnovadu un starpinstitūciju sadarbību jaunatnes darba  jomā starp pašvaldībām un stiprināt jaunatnes jomā iesaistīto personu un institūciju kapacitāti, 2020.gadā tika uzsākts projekts “KOPĀ vienā virzienā”. Projektā kopīgi darbojas jaunatnes jomā iesaistītie speciālisti un jaunieši no Krustpils, Jēkabpils, Aknīstes, Viesītes, Salas novada pašvaldībām un Jēkabpils pilsētas pašvaldības, projekta kā partneris iesaistīsies arī Jēkabpils Agrobiznesa koledža. Aizvadītajā gadā jau ir notikušas vairākas tikšanās starp jaunatnes lietu speciālistiem, izrunājot gan nākotnes vīzijas, gan stāstot par saviem labajiem piemēriem jaunatnes darbā novados. Tāpat arī ir notikušas tiešsaistes apmācības, kopīgi darbojoties jauniešiem no visām pašvaldībām, jaunatnes lietu speciālistiem, kā arī pašvaldību darbiniekiem, kas saistīti ar jaunatnes darbu. Darbs projektā ar pašvaldībām turpināsies arī 2021.gadā.

Tāpat arī 2020.gadā turpināta sadarbība ar Politikos tyrimų ir analizės institutas Lietuvā, ar kuru sadarbību parakstīti vairāki mandāti par jauniešu projektu organizēšanu. Gada sākumā Viesītes novada jaunietes – Evelīna Bantauska, Ieva Milakne un jaunatnes lietu speciāliste devās uz Lietuvu, kur norisinājās starptautisks Erasmus+ programmas projekts „Sustainable Entrepreneurship Academy”. Tā bija jauniešu apmaiņa par ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, kā arī biznesa idejas radīšanu. Šāda veida apmācības ļauj ikvienam iziet no savas komforta zonas, iegūt jaunas zināšanas, iegūt jaunus kontaktus, kā arī noteikti pilnveidot sevi kā personību. Tomēr jāatzīst, ka saistībā ar ceļošanas ierobežojumiem un epidemioloģisko situāciju pasaulē, vairākas paredzētās starptautiskās apmācības, kur varētu doties arī Viesītes novada jaunieši, tika atceltas vai pārceltas uz nenoteiktu laiku.

Šie ir tikai spilgtākie notikumi, kas notikuši aizvadītajā gadā. Kā katru gadu, arī pagājušajā gadā tika organizēta nu jau sestā Sēlijas jauniešu diena, kas šogad notika Jēkabpils novada Dunavā. Kā katru gadu, arī 2020.gadā no Viesītes novada tika organizēts transports nokļūšanai uz jauniešu dienu Viesītes novada jauniešiem. No Viesītes novada jauniešu dienās piedalījās 13 jaunieši. Tāpat arī Viesītes Jaunatnes iniciatīvu centrā katru mēnesi tika veidots aktivitāšu plāns tematiski mēneša aktuālajiem svētkiem, organizēti dažādi spēļu turnīri un citas aktivitātes.

Neskatoties uz visu, 2020.gads aizvadīts veiksmīgs. Paldies ikvienam par kopā būšanu, iesaistīšanos Jaunatnes iniciatīvu centra un jauniešu domes organizētajos pasākumos. Vēlam veiksmīgu, ar idejām bagātu, izdevušos un veselības pilnu Jauno 2021.gadu!

Jaunatnes lietu un sabiedrisko attiecību speciāliste Dita Mažeika

print