Židačiva

ukrrrŽidačiva (ukraiņu: Жидачів) ir Ļvovas apgabala administratīvā iedalījuma vienība Ukrainas rietumos.  Robežojas ar Ļvovas apgabala Strijas, Mikolajivas un Peremišļanu rajoniem, kā arī Ivanofrankivskas apgabala Rogatinas, Kalušas un Dolinas rajoniem.

Židačivas rajona Žuravno ciemā dzimis renesanses laika poļu dzejnieks Mikolajs Rejs (Mikołaj Rej, 1505-1569).

Rakstos pirmoreiz minēta 1164. gadā. Attīstījās kā sāls tirdzniecības centrs. Ietilpa Žečpospoļitā. Pēc Polijas pirmās dalīšanas 1772. gadā pilsēta iekļāvās Austrijas impērijā.

Pēc Pirmā pasaules kara Židačiva tika iekļauta jaunizveidotajā Polijas valstī. Sākoties Otrajam pasaules karam, pamatojoties uz Molotova-Ribentropa paktu, pilsētā ienāca padomju karaspēks. Pēc Vācijas uzbrukuma PSRS Židačivu ieņēma vācieši. Pilsētas ebreju iedzīvotāji tika iznīcināti holokaustā.

Pēc Otrā pasaules kara Židačiva iekļāvās PSRS, un ietilpa tajā līdz Ukrainas valsts neatkarības nodibināšanai 1991. gadā. 1951. gadā pilsētā sāka darbu celulozes kombināts.

Sadarbības līgums starp Viesītes novada pašvaldību un Židačivas pilsētu noslēgts 2006. gada 21. augustā.

Sadarbība starp Židačivas un Viesītes pilsētām tiek veiktas sekojošajās nozarēs/jomās:

  1. Pieredzes apmaiņa pamatdarbības struktūrā, kā arī pilsētas administrācijas vadības darbībā.
  2. Tiešu kontaktu paplašināšana starp abu pilsētu iedzīvotājiem.
  3. Vēstures, kultūras bagātību un tradīciju, kā arī Latvijas un Ukrainas politisko un ekonomisko vērtību iepazīšanas kopēju apmaiņu veselības aprūpes un sociālajā darbībā.

http://meriya-zhydachiv.lviv.ua/